Community

4-H club members ‘learn by doing‘ at Spring Show | Kudos

Rock N’Doodle Poultry Club member Adrian Cook holds his prize chicken, with whom he competed in the intermediate division for showmanship at the Island County 4-H Spring Show at the Island County Fairgrounds on May 12. - Photo courtesy of Jacki Vannice
Rock N’Doodle Poultry Club member Adrian Cook holds his prize chicken, with whom he competed in the intermediate division for showmanship at the Island County 4-H Spring Show at the Island County Fairgrounds on May 12.
— image credit: Photo courtesy of Jacki Vannice

The recent 4-H Spring Show was held May 12 at the Island County Fairgrounds in Langley. The annual show was attended by approximately 150 Island County 4-H’ers, leaders, superintendents and parents, as well as the general public. The 4-H motto is “Learning by Doing,” and the annual spring show gives members an opportunity to practice before a judge and to get better prepared for the Whidbey Island Fair (formerly the Island County Fair) in August.

For more information about 4-H, call the Island County WSU Extension office at360-679-7328.

The following are the results for 4-H showmanship at the Island County 4-H Spring Show:

Poultry Division Showmanship

(All are members of Rock N’ Doodle Poultry Club)

Senior Grand Champion — Stephanie Hilkey

Intermediate Grand Champion — Caelen Coe

Intermediate Reserve Grand Champion — Jameson Cook

Junior Grand Champion — Oona Coffey

Junior Grand Reserve Champion — Hannah Weirich

Primary Participants “Cloverbuds” — Julian Cook, Molly Nattress, Maggie Rose Nattress, Lyndee Weeks

 

Dog Division Showmanship

Senior Grand Champion – Annie Mutschler, Happy Hounds

Senior Reserve Grand Champion — Anna Bailey, All American Puppy Paws

Intermediate Grand Champion — Cassandra Pfannenstiel, K-9 Korps

Intermediate Reserve Grand Champion – Samantha Mutschler, Happy Hounds

Junior Grand Champion — Mary Zisette, Happy Hounds

Junior Reserve Grand Champion — Ainsley Nelson, Happy Hounds

 

Cat Division Showmanship (All are members of Kool Kats)

Senior Grand Champion – Holly Fisher

Intermediate Grand Champion — Emma Blanchette

Intermediate Reserve Champion — Chloe Dickerson

Junior Grand Champion — Julia Beumer

Junior Reserve Grand Champion — Adi Gribble

Household Pet Short Hair — Grand Champion Julia Beumer

Purebred Grand Champion — Julia Beumer

Kitten Grand Champion — Emma Blanchette

Household Pet Long Hair Grand Champion — Holly Fisher

Reserve Grand Champion — Adi Gribble

 

Alpaca Division

(All are members of Inca Pride Alpacas)

Showmanship

Senior Grand Champion – Kelly Uhlig

Senior Reserve Grand Champion — Martha Nehring

Performance

Senior Grand Champion – Kelly Uhlig

Senior Reserve Grand Champion — Martha Nehring

Intermediate/Junior Grand Champion — Brittany Schuster

Intermediate/Junior Reserve Grand Champion – Christoph Schuster

 

Horse Division —Showmanship

Senior Grand Champion – Christina Houck, Whidbey Lone Stars

Senior Reserve Grand Champion — Carlee Mills, Knight Riders

Intermediate Grand Champion — Thandeka Bringham, SW Centaurs

Intermediate Reserve Grand Champion — Krimson Rector, NW Blazin’ Saddles

Junior Grand Champion — Ashley Menges, NW Blazin’ Saddles

Junior Reserve Grand Champion — Ahnika Burt, SW Centaurs

Hunt Seat Equitation

Senior Grand Champion — Shaina Neilson, Whidbey Wrangles

Senior Reserve Grand Champion — Carlee Mills, Knight Riders

Intermediate Grand Champion — Kaitlin Ellerby-Muse, Knight Riders

Intermediate Reserve Grand Champion — Thandeka Brigham, SW Centaurs

Junior Grand Champion — Ahnika Burt, SW Centaurs

Novice Grand Champion — Emma Scotthanson, Knight Riders

English Pleasure

Senior Grand Champion — Morgan Mackie, Whidbey Wranglers

Senior Reserve Grand Champion —  Shaina Neilson, Whidbey Wranglers

Intermediate Grand Champion — Allyson Roberts, NW Blazin’ Saddles

Intermediate Reserve Grand Champion — Kaitlin Ellerby-Muse, Knight Riders

Junior Grand Champion — Ashley Menges, NW Blazin’ Saddles

Junior Reserve Grand Champion — Molly Ann Mills, Knight Riders

Hunter Hack 18

Intermediate Grand Champion — Shaina Neilson, Whidbey Wranglers

Bareback Equitation

Senior Grand Champion — Shaina Neilson, Whidbey Wranglers

Senior Reserve Grand Champion — Carlee Mills, Knight Riders

Intermediate Grand Champion — Allyson Roberts, NW Blazin’ Saddles

Intermediate Reserve Grand Champion — Kaitlin Ellerby-Muse, Knight Riders

Stock Seat Equitation

Senior Grand Champion — Morgan Mackie, Whidbey Wranglers

Senior Reserve Grand Champion — Shaina Neilson, Whidbey Wranglers

Intermediate Grand Champion — Kaitlin Ellerby-Muse, Knight Riders

Intermediate Reserve Grand Champion — Megan Miller, SW Centaurs

Junior Grand Champion — Molly Ann Mills, Knight Riders

Junior Reserve Grand Champion — Kailey Ziss, SW Centaurs

Western Pleasure

Senior Grand Champion — Shaina Neilson, Whidbey Wranglers

Senior Reserve Grand Champion — Morgan Mackie, Whidbey Wranglers

Intermediate Grand Champion — Kaitlin Ellerby-Muse, Knight Riders

Intermediate Reserve Grand Champion — Megan Miller, SW Centaurs

Junior Grand Champion — Ahnika Burt, SW Centaurs

Junior Reserve Grand Champion — Ashley Menges, NW Blazin’ Saddles

In-Hand Trail

Intermediate Grand Champion — Kaitlin Ellerby-Muse, Knight Riders

Trail

Senior Grand Champion — Shaina Neilson, Whidbey Wranglers

Senior Reserve Grand Champion — Carlee Mills, Knight Riders

Intermediate Grand Champion — Kaitlin Ellerby-Muse, Knight Riders

Intermediate Reserve Grand

Champion — Hunter Newman, Whidbey Wranglers and Krimson Rector, NW Blazin’ Saddles (tie)

Junior Grand Champion — Ashley Menges, NW Blazin’ Saddles

Cavies — Showmanship

Grand Champion: Holly Johnson

Blue — Mallory Hunt- Senior, Alexxis Otto — Intermediate, Melissa Otto, Cierra Otto

Participation: Desiree Otto, Rose Dale

Best of Breed — Rose Dale’s American Broken Color Sow

Reserve Champion Best of Breed — Mallory Hunt’s Teddy Sow

Best Opposite — Alexxis Otto’s Silkie Broken Color Boar

Primary — Eva Johnson

 

Beef Division

Educational Day — no ribbons

Participants:

Central Whidbey Cattlemen — Emily Bain, Tommy Molitor, Matt Molitor

Rock Island Cattlemen — Jayme Graves, Elizabeth Bishop, Alex Schmakeit.

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the Nov 22
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates