Community

4-H, open class fair winners announced | KUDOS

Winners at the Whidbey Island Area Fair are as follows, listed by exhibitor name, city, division, class description and special placing.

4-H

Chloe Dickerson, Clinton, Foods & Nutrition, Nutritious Snacks, Intermediate Reserve Champion

Caelen Coe, Clinton, Foods & Nutrition, Dried Foods, Intermediate Grand Champion

Brent De Wolf, Freeland, Foods & Nutrition, Jams, Jellies, Preserves, Jr. Grand Champion

Oona Coffey, Langley, Foods & Nutrition, Cookies, Jr. Reserve Champion

Holly Fisher, Oak Harbor, Foods & Nutrition, Pickles, Relishes & Vinegars, Sr. Grand Champion

Meaghan De Wolf, Freeland, Foods & Nutrition, Quick Breads, Sr. Reserve Champion

Alexxis Otto, Oak Harbor, Clothing, Household — Home or Room Décor, sewn, Grand Champion

Kelly Uhlig, Langley, Needlework, Any Knitted Item, Grand Champion

Holly Fisher, Oak Harbor, Needlework, Any Quilted Item, Grand Champion

Holly Fisher, Oak Harbor, Needlework, Cross Stitch or Needlepoint, Grand Champion

Aurora Coffey, Langley, Needlework, Other Needlework, Grand Champion

Ainsley Nelson, Clinton, Needlework, Other Needlework, Reserve Champion

Meaghan De Wolf, Freeland, Needlework, Any Knitted Item, Reserve Grand Champion

Sarah Rosenberger, Freeland, Needlework, Any Quilted Item, Reserve Grand Champion

Oona Coffey, Langley, Applied Arts, Drawing, Grand Champion

Dustin Scharwat, Coupeville, Applied Arts, Painting, Grand Champion

Dustin Scharwat, Coupeville, Applied Arts, Item Made From a Kit, Grand Champion

Avrey Scharwat, Coupeville, Applied Arts, General Media Craft, Grand Champion

Kelly Uhlig, Langley, Applied Arts, Needle Arts, Grand Champion

Meaghan De Wolf, Freeland, Applied Arts, Jewelry, Grand Champion

Carly Hall, Oak Harbor, Applied Arts, Project Related Equipment or Supplies, Grand Champion

Anna Bailey, Coupeville, Applied Arts, Other, Grand Champion

Meaghan De Wolf, Freeland, Applied Arts, Painting, Reserve Champion

Avrey Scharwat, Coupeville, Applied Arts, Item Made From a Kit, Reserve Champion

Thora Iverson, Coupeville, Applied Arts, General Media Craft, Reserve Champion

Holly Fisher, Oak Harbor, Applied Arts, Project Related Equipment or Supplies, Reserve Champion

Kimberly Forster, Oak Harbor, Writing, Poetry, Grand Champion

Delaney Armstrong, Coupeville, Writing, Fiction — Short Story, Grand Champion

Chloe Dickerson, Clinton, Writing, Poetry, Reserve Champion

Shelby Lubchuk, Clinton, Plants & Environment, Earth Savers, Grand Champion

Rock Island Cattlemen, Oak Harbor, Educational Displays, Club, Scrapbook, Grand Champion

Cavies And Company, Oak Harbor, Educational Displays, Club Banner, Grand Champion

4H-D, Coupeville, Educational Displays, Club Community Service Display, Grand Champion

Camden Miller, Oak Harbor, Public Presentations, Demonstration, Grand Champion

Julia Beumer, Coupeville, Judging Contests, Cat, Grand Champion

Holly Fisher, Oak Harbor, Judging Contests, Cat, Grand Champion

Carly Hall, Oak Harbor, Judging Contests, Dog, Grand Champion

Annie Mutschler, Langley, Judging Contests, Dog, Grand Champion

Ainsley Nelson, Clinton, Judging Contests, Dog, Grand Champion

Grace Lapoint, Greenbank, Judging Contests, Livestock, Grand Champion

Martha Nehring, Langley, Judging Contests, Alpaca/Llama, Grand Champion

Kelly Uhlig, Langley, Judging Contests, Alpaca/Llama, Grand Champion

Hannah Weirich, Coupeville, Judging Contests, Poultry, Intermediate Grand Champion

Amber Weirich, Coupeville, Judging Contests, Poultry, Intermediate Reserve Champion

Aurora Coffey, Langley, Judging Contests, Poultry, Jr. Grand Champion

Oona Coffey, Langley, Judging Contests, Poultry, Jr. Grand Champion

Brent De Wolf, Freeland, Judging Contests, Poultry, Jr. Grand Champion

Lincoln Bassett, Oak Harbor, Judging Contests, Poultry, Jr. Reserve Champion

Anna Bailey, Coupeville, Judging Contests, Dog, Reserve Champion

Cassandra Pfannenstiel, Oak Harbor, Judging Contests, Dog, Reserve Champion

Caterina Amsler, Oak Harbor, Judging Contests, Livestock, Reserve Champion

Meaghan De Wolf, Freeland, Judging Contests, Poultry, Sr. Grand Champion

Holly Fisher, Oak Harbor, Quiz Bowl Contests, Cat, Grand Champion

Adrianne Gribble, Coupeville, Quiz Bowl Contests, Cat, Grand Champion

Martha Nehring, Langley, Quiz Bowl Contests, Livestock, Grand Champion

Kelly Uhlig, Langley, Quiz Bowl Contests, Livestock, Grand Champion

Kelly Uhlig, Langley, Quiz Bowl Contests, Alpaca/Llama, Grand Champion

Holley Johnson, Clinton, Quiz Bowl Contests, Cavy, Grand Champion

Alexxis Otto, Oak Harbor, Quiz Bowl Contests, Cavy, Grand Champion

Carly Hall, Oak Harbor, Quiz Bowl Contests, Dog, Intermediate Grand Champion

Caelen Coe, Clinton, Quiz Bowl Contests, Poultry, Intermediate Grand Champion

Hannah Weirich, Coupeville, Quiz Bowl Contests, Poultry, Intermediate Reserve Champion

Ainsley Nelson, Clinton, Quiz Bowl Contests, Dog, Jr. Grand Champion

Brent De Wolf, Freeland, Quiz Bowl Contests, Poultry, Jr. Grand Champion

Aurora Coffey, Langley, Quiz Bowl Contests, Poultry, Jr. Reserve Champion

Julia Beumer, Coupeville, Quiz Bowl Contests, Cat, Reserve Champion

Chloe Dickerson, Clinton, Quiz Bowl Contests, Cat, Reserve Champion

Gabe Jacobson-Ross, Clinton, Quiz Bowl Contests, Livestock, Reserve Champion

Grace Lapoint, Greenbank, Quiz Bowl Contests, Livestock, Reserve Champion

Matt Molitor, Oak Harbor, Quiz Bowl Contests, Livestock, Reserve Champion

Annie Mutschler, Langley, Quiz Bowl Contests, Dog, Sr. Grand Champion

For more results, see Wednesday’s issue of the Record.

 

 

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the Dec 20
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates