Community

Whidbey Islanders claim top awards at Whidbey Island Area Fair

Lorelei Timmons-Herrin, 9, of Seattle works the floor loom at the fiber arts area of the Whidbey Island Area Fair on Saturday, Aug. 17.  - Ben Watanabe / Record file
Lorelei Timmons-Herrin, 9, of Seattle works the floor loom at the fiber arts area of the Whidbey Island Area Fair on Saturday, Aug. 17.
— image credit: Ben Watanabe / Record file

Here are the results from the 2013 Whidbey Island Area Fair 4-H and open contests organized by division, name, city, class and placing.

4-H alpaca/llama senior

Kristen Schuster, Langley — trail obstacles, reserve champion

Martha Nehring, Langley — skills contest, reserve champion

Kelly Uhlig, Langley — alpaca fleece yearling, reserve champion

Food preservation — adult

Tarey Kay, Clinton — chicken, best meat

Jim Hicken, Clinton — carrots, best vegetable

Tarey Kay, Clinton — salmon, best of show

Rhonda Permenter, Freeland — apple jelly, best of show

Tarey Kay, Clinton — mixed pickles, best of show

Carrie McLachlan, Langley — other pickles and relishes, best of show

Chris Williams, Langley — fruited vinegar, best of show

Jim Hicken, Clinton — dried vegetables, best of show

Sandra Gavac, Freeland — other jam, merit

Jim Hicken, Clinton — other pickles and relishes, merit

Chris Williams, Langley — dried fruits, merit

Food preservation — youth

Holley Johnson, Clinton — dried vegetables, merit

Zachary Rosenberger, Freeland — dried fruits, superintendent award

Baked goods — adult

Eric Soroos, Langley — white bread, grand champion

Rhonda Permenter, Freeland — non-cooked candy, grand champion

Joanne Martinis, Coupeville — muffins, King Arthur adult second

Bill Stewart, Langley — frosted cake, King Arthur adult third

Emily McDougall, Clinton — berry pie, merit

Susan Bonnar-Davis, Freeland — pastries or tarts, merit

Karen Edelblute, Langley — fruit or vegetable cake, merit

Baked goods — youth

Ian O’Brien, Langley - other fruit pie — grand champion

Cole J Proden, Langley — brownies, King Arthur third place

Emma Scotthanson, Clinton — dark bread, merit

Amara Garibyan, Langley — frosted cupcakes, merit

Amelie Petit, Clinton — frosted cupcakes, merit

Sidney Ollis, Langley — decorated no longer than 15x15, merit

Needlework — adult

Charlene Wagner, Coupeville — counted cross stitch, best cross stitch

Tarey Kay, Clinton — tablecloth, best crotchet

Tarey Kay, Clinton — tea towels, best embroidery

Pamela Horner, Langley — original design needlework, best embroidery

Gerhild Turner, Freeland — cardigan sweater, best knitting

Lois McAnally, Freeland — rug, best of show

Agatha Nicolle, Oak Harbor — needlework, original design merit

Christi Rosenberger, Freeland — slippers/socks, merit

Tobey Nelson-Ullman, Clinton — mittens/gloves, merit

Kim Morse, Oak Harbor — other needlework item, merit

Quilting — adult

Linda Jedlicka, Freeland — traditional mixed technique, best of group

Donna Eines, Freeland — traditional appliqued, best professional

Cathi OnanBower, Langley — mixed media, best of show

Chuck Prochaska, Greenbank — art, merit

Tarey Kay, Clinton — traditional pieced, superintendent award

 

Trending Stories Apr 13 - Apr 20

  • South Whidbey Record

  • Western Washington

Community Events, April 2014

Add an Event
We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Apr 19 edition online now. Browse the archives.