Home

South Whidbey Record

Back

Whidbey Islanders claim top awards at Whidbey Island Area Fair

September 22, 2013 · Updated 3:43 PM
Comments

Lorelei Timmons-Herrin, 9, of Seattle works the floor loom at the fiber arts area of the Whidbey Island Area Fair on Saturday, Aug. 17. / Ben Watanabe / Record file

Here are the results from the 2013 Whidbey Island Area Fair 4-H and open contests organized by division, name, city, class and placing.

4-H alpaca/llama senior

Kristen Schuster, Langley — trail obstacles, reserve champion

Martha Nehring, Langley — skills contest, reserve champion

Kelly Uhlig, Langley — alpaca fleece yearling, reserve champion

Food preservation — adult

Tarey Kay, Clinton — chicken, best meat

Jim Hicken, Clinton — carrots, best vegetable

Tarey Kay, Clinton — salmon, best of show

Rhonda Permenter, Freeland — apple jelly, best of show

Tarey Kay, Clinton — mixed pickles, best of show

Carrie McLachlan, Langley — other pickles and relishes, best of show

Chris Williams, Langley — fruited vinegar, best of show

Jim Hicken, Clinton — dried vegetables, best of show

Sandra Gavac, Freeland — other jam, merit

Jim Hicken, Clinton — other pickles and relishes, merit

Chris Williams, Langley — dried fruits, merit

Food preservation — youth

Holley Johnson, Clinton — dried vegetables, merit

Zachary Rosenberger, Freeland — dried fruits, superintendent award

Baked goods — adult

Eric Soroos, Langley — white bread, grand champion

Rhonda Permenter, Freeland — non-cooked candy, grand champion

Joanne Martinis, Coupeville — muffins, King Arthur adult second

Bill Stewart, Langley — frosted cake, King Arthur adult third

Emily McDougall, Clinton — berry pie, merit

Susan Bonnar-Davis, Freeland — pastries or tarts, merit

Karen Edelblute, Langley — fruit or vegetable cake, merit

Baked goods — youth

Ian O’Brien, Langley - other fruit pie — grand champion

Cole J Proden, Langley — brownies, King Arthur third place

Emma Scotthanson, Clinton — dark bread, merit

Amara Garibyan, Langley — frosted cupcakes, merit

Amelie Petit, Clinton — frosted cupcakes, merit

Sidney Ollis, Langley — decorated no longer than 15x15, merit

Needlework — adult

Charlene Wagner, Coupeville — counted cross stitch, best cross stitch

Tarey Kay, Clinton — tablecloth, best crotchet

Tarey Kay, Clinton — tea towels, best embroidery

Pamela Horner, Langley — original design needlework, best embroidery

Gerhild Turner, Freeland — cardigan sweater, best knitting

Lois McAnally, Freeland — rug, best of show

Agatha Nicolle, Oak Harbor — needlework, original design merit

Christi Rosenberger, Freeland — slippers/socks, merit

Tobey Nelson-Ullman, Clinton — mittens/gloves, merit

Kim Morse, Oak Harbor — other needlework item, merit

Quilting — adult

Linda Jedlicka, Freeland — traditional mixed technique, best of group

Donna Eines, Freeland — traditional appliqued, best professional

Cathi OnanBower, Langley — mixed media, best of show

Chuck Prochaska, Greenbank — art, merit

Tarey Kay, Clinton — traditional pieced, superintendent award

 


Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us