4-H winners at Whidbey Island Fair announced

  • Wed Aug 16th, 2017 12:00pm
  • Life

The following are 4—H grand champions and best of show winners at the Whidbey Island Fair from July 19—22. The Record will continue to publish the winners of the events over the next few weeks.

All American Puppy Paws — Dogs

James Cash – Grand Champion 4—H in Action, On the Spot Construction, Grand Champion Intermediate Brace Showmanship, Grand Champion Intermediate Pre—Novice Standard Agility, Grand Champion Intermediate Novice Jumpers Agility.

Kelly Cash — Grand Champion Intermediate Novice Rally Obedience, Grand Champion Intermediate Sub—Novice, Grand Champion Intermediate Showmanship Specials, Grand Champion Intermediate Pre—Novice Jumpers Agility.

Meredith Smith — Grand Champion Quilted Item, Grand Champion Senior Dog Showmanship, Grand Champion Senior Pre—Novice Standard Agility, Grand Champion Senior Pre Novice Jumper’s Agility.

Artsy Animals, Poultry and Sheep

Aurora Coffey — Grand Champion Senior Gardening, Grand Champion Senior Foods, Grand Champion Senior Table Settings.

Oona Coffey — Best of Show, Applied Arts, Grand Champion Intermediate Applied Arts, Grand Champion Intermediate Poultry Showmanship, Grand Champion Large Fowl, Best in Show Large Fowl, Grand Champion Senior Poultry Quiz Bowl.

Ava Levit — Best of Breed/Aged Ewe over 2, Best of Breed/Aged Ram over 2, Grand Champion Natural Fleece, Best of Breed Natural Fleece.

Lyndee Weeks — Grand Champion Bantam Class, Reserve Best of Show, Grand Champion Junior Foods.

Blazin’ Saddles Horses

Hannah Eckles — Grand Champion Intermediate Poles, Grand Champion Intermediate Key Races.

Katie Houck – Grand Champion Horse Groom Squad.

Thora Iverson – Grand Champion Intermediate Horse Judging.

Megan Thorn – Grand Champion Horse Grooming Squad.

Central Whidbey Cattlemen – Beef

Harley Engle – Grand Champion Junior Showmanship.

Samantha Ollis – Grand Champion Show Steer, Grand Champion Market Steer, Grand Champion Senior Livestock Judging, Grand Champion Market Heifer.

Sidney Ollis – Grand Champion Intermediate Showmanship.

Four Season Farm – Goats

Madison Guzman – Grand Champion Dairy Kids, Best of Show Goats/Pair.

Happy Hounds – Dogs

Elli Dubendorf – Grand Champion Senior Novice Jumpers Agility, Grand Champion Senior Novice Rally – Obedience.

Ainsley Nelson – Grand Champion Senior Open Jumpers, Grand Champion Senior Standard Agility.

Mikaila Nelson – Grand Champion Junior Photography.

Kjersti Ringsrud – Grand Champion Junior Dog Quiz Bowl, Grand Champion Junior Poetry.

Madelyn Smith – Grand Champion Gardening.

K—9 Korp – Dogs

Gabby Gephard – Grand Champion Dog Judging.

Cassie Pfannenstiel – Grand Champion Senior Public Presentations, Grand Champion Senior Dog Judging, Grand Champion Senior Dog Quiz Bowl, Grand Champion Senior Showmanship Specials, Grand Champion Senior Showmanship Brace

Payton Syring – Grand Champion Intermediate Poetry.

Madison Thompson – Grand Champion Junior Public Presentations, Grand Champion Junior Pre—novice Jumpers Agility, Grand Champion Junior Showmanship, Grand Champion Junior Sub—Novice.

Carmen Williard – Grand Champion Intermediate Showmanship.

Daniel Williard – Grand Champion Junior Novice Rally Obedience.

Knight Riders – Horses

Moira Beck – Grand Champion Senior English Pleasure, Grand Champion Senior Western Pleasure.

Angelena Brady – Grand Champion Junior Western Pleasure.

Jaida Crain – Grand Champion Performance Showmanship.

Krisann Trumbull—Agnew – Grand Champion Intermediate Educational Poster, Grand Champion Intermediate Stockseat Equitation, Grand Champion Intermediate Bareback.

Knight Riders — Horses

Molly Mills — Grand Champion Intermediate Public Presentation, Grand Champion Intermediate Non— Fiction, Grand Champion Intermediate English Disciplined Rail, Grand Champion Western Disciplined Rail, Grand Champion Intermediate Western Pleasure, Grand Champion Intermediate Hunter Hack 18”, Grand Champion Intermediate Gaming Showmanship.

Kool Kritters — Cats, Cavies and Rabbits

Knight Arndt — Grand Champion Intermediate Cat Judging Grand Champion Intermediate Cat Showmanship, Grand Champion Intermediate Cat Quiz Bowl, Grand Champion Household Pet Longhair

Wynter Arndt — Grand Champion Junior Ribbit Quiz Bowl, Grand Champion Junior Rabbit Showmanship, Grand Champion Junior Rabbit Judging, Grand Champion French Angora, Best of Breed Rabbit/French Angora, Grand Champion English Angora Rabbit, Best of Show Rabbit/ English Angora,

Kool Kritters

Wynter Arndt — Grand Champion Junior Rabbit Fleece. Grand Champion General Media Craft

Anastasia Drake — Best of Breed Cavy/Silky Cavy. Best of Breed Cavy/ Peruvian Cavy, Best of Breed/Cavy Pet Quality, Grand Champion Senior Cavy Showmanship, Grand Champion Senior Cavy Judging, Grand Champion Senior Cavy Quiz Bowl

Lilly Kline — Grand Champion Junior Cat Judging Grand Champion Junior Cat Showmanship, Grand Champion Junior Cat Quiz Bowl, Grand Champion Kitten, Best in Show/ Kitten

Emma LaLanne — Grand Champion Senior Cat Quiz Bowl Grand Champion Senior Cat Showmanship

Kati Marti — Grand Champion Cavy Quiz Bowl

Jasmin Mostafavinassab – Grand Champion American Fuzz Lop, Best of Show Rabbit/Fuzz Lop, Grand Champion Intermediate Applied Arts.

Eliora Parks — Grand Champion Household Pet Shorthair,

Moira Parks — Best of Breed/American Cavy, Grand Champion Junior Cavy Showmanship, Grand Champion Junior Cavy Judging

Logan Peterson — Grand Champion Senior Cat Judging

Jordyn Rogers — Cavy Best in Show, Best of Show Breed/Abyssinian, Grand Champion Intermediate Cavy Judging, Grand Champion Intermediate Cavy Quiz Bowl Grand Champion Intermediate Cavy Showmanship,

Kaitlyn Thompson – Grand Champion Intermediate Rabbit Showmanship, Grand Champion Intermediate Rabbit Judging, Grand Champion Mini Rex, Best of Breed Rabbit/Mini Rex, Grand Champion Intermediate Rabbit Quiz Bowl

Rock Island Cattlemen – Beef

Jaymee Graves — Grand Champion Cow/Calf Pair, Grand Champion Senior Beef Showmanship Grand Champion Large Animal Round Robin

Rock’N Doodles – Poultry

Adrain Cook — Grand Champion Senior Applied Arts, Grand Champion Senior Poetry, Grand Champion Senior Fiction, Grand Champion Senior Non—Fiction, Grand Champion Production Poultry, Grand Champion Senior Poultry Quiz Bowl.

Jameson Cook — Grand Champion Senior Non—Fiction, Grand Champion Senior Poultry Showmanship, Grand Champion Small Animal Round Robin.

Julian Cook — Grand Champion Intermediate Non—Fiction, Grand Champion Intermediate Fiction, Grand Champion Intermediate Poetry.

Logan Steinbrecher — Grand Champion Junior Poultry Showmanship, Grand Champion Junior Poultry Quiz Bowl.

South Whidbey Centaurs — Horses

Kate Cobbs — Grand Champion Junior Stock Seat Equitation.

Madison Ellerby — Muse – Grand Champion Senior Horse Judging, Grand Champion Horse Grooming Squad.

Maya Hughes — Grand Champion Junior Performance Showmanship, Grand Champion Junior Stock Seat Equitation.

Lilja Ringsrud — Grand Champion Junior Applied Arts.

Jadyne Streitler — Grand Champion Junior Performance Champion Showmanship.

South Whidbey Swine

Tom Campbell — Grand Champion Senior Swine Showmanship.

Coral Caveness — Grand Champion Litter, Grand Champion Sow, Grand Champion Bred Grit.

Samantha Ollis — Grand Champion Senior Photography.

Sidney Ollis — Grand Champion Market Pig, Grand Champion Intermediate Photography.

Ellie Thomson — Grand Champion Intermediate Swine Showmanship, Grand Champion Intermediate Livestock Judging.

Whidbey Island Silver Buckles — Horses.

Ali Bannister — Grand Champion Hunter Hack 18”.

Camden Miller — Grand Champion Senior Educational Poster, Grand Champion Senior 2 Barrels Flags.

Whidbey Island Homesteaders — Goats

Thea Davision—Livington — Grand Champion Intermediate Park Showmanship, Grand Champion Pack, Grand Champion Kid Under One.

Phoebe Hester — Grand Champion Senior Showmanship Pack Goat.

Nathan Klasen — Grand Champion Intermediate Dairy Showmanship.

Lucy Knowlin — Grand Champion Pet Goat, Grand Champion Pack Type Goat Over 3 Years.

Abbey Ruddel — Grand Champion Junior Non—Fiction, Grand Champion Junior Pack Showmanship, Overall Best Goat Showmanship.

Christian Yenna — Grand Champion Senior Goat Showmanship, Grand Champion Senior Doe over 3, Overall Best Dairy Due.

Levi Yenna — Grand Champion Dairy Doe Under Three, Grand Champion junior Dairy Showmanship.

Temperance Yenna — Grand Champion Pack Type Goat 1 to 4 Years, Grand Champion Pigmy Wether Goat, Grand Champion Wether Goat.

Whidbey Shepherds — Beef/Dairy/Sheep/Swine

Lilly Kline — Best of Breed/Yearling Ram Purebred, Best of Breed/ Ewe lamb under one year, Grand Champion Junior Showmanship, Grand Champion Pair of Ewe lambs. Best of Breed/ Pair of Ewe lambs, Grand Champion Yearling Ewe over one under two, Best of Show Yearling Ewe over one under two.

Rebecca Krider — Grand Champion Feeder Market Lamb.

Logan Peterson — Grand Champion Best of Breed/Ram Lamb under one, Grand Champion Novice Showmanship.

Travis Peterson — Grand Champion Ewe lamb under one, Best of Breed Aged Ewe over Two, Best of Show Lamb, Best of Breed/Ram under one, Grand Champion Early Summer Yearling Heifer, Grand Champion Market Lamb, Grand Champion Senior Showmanship.

Cadence Smith — Grand Champion Junior Swine Showmanship, Grand Champion Mature Gilt, Grand Champion Junior Livestock Judging.

Whidbey Wranglers — Horses

Magnus Christensen — Grand Champion Junior International Flags.

Alex Foote — Grand Champion Senior Key Race, Grand Champion Senior Speed Barrels.

Bailee Madsen — Grand Champion Junior Educational Poster, Grand Champion Junior Gaming Showmanship, Grand Champion Junior Poles, Grand Champion Junior Key Races, Grand Champion Junior Texas Barrels, Grand Champion Junior Idaho Figure 8, Grand Champion Junior Speed Barrels.

Dylan Woodward — Grand Champion Senior Poles, Grand Champion Senior Texas Barrels, Grand Champion Senior Idaho Figure 8, Grand Champion Senior International Flags.