South Whidbey High School seniors harvested a host of scholarships sponsored by local organizations and individuals at a special event May 15.
Alan G. May Memorial Fund: 2-Year Community College Scholarship — Isaac Rubenstein, $300; 4-Year University/College Scholarship — Connor McCauley, $300.
American Association of University Women Whidbey Island Branch: Academic Grant — Lennox Bishop, $2,000.
American Legion Post 141 of South Whidbey: Commander’s Award — Sarah Swanberg, $500; Commander’s Award — Carly Pate, $500; Commander’s Award — Guy Sparkman, $500.
American Legion Women’s Auxiliary Post 141: scholarship — Kailee Marin, $500; scholarship — Sarah Swanberg, $500; scholarship — Lindsey Grimm, $500.
Baby Island Saratoga Club: scholarship — Taylor Simmons, $1,000.
Carl Westling Friends: Carl D. Westling Memorial Scholarship — Robert Jackson Lewis, $300.
Clyde Theater: The Clyde Scholarship — Robert J. Barker, $500; The Clyde Scholarship — Jhamil Bader-Jarvis, $500; The Clyde Scholarship — Cameron Coupe, $500.
Coach Jim Leierer: Leierer Scholarship — Aaron Curfman, $150; Leierer Scholarship — Aly Chapman, $150.
Coldwell Banker/Tara Properties: Community Fund Scholarship — Lennox Bishop, $1,000; Community Fund Scholarship — Joshua Bishop, $1,000.
Colton Wilson Friends: Colton Wilson Scholarship — Joshua Bishop, $500; Colton Wilson Scholarship — Lennox Bishop, $500.
Concerts on the Cove: Music/Performing Arts Scholarship — Sean Leisle, $500.
Daughters of Norway/Ester Moe Lodge 39: scholarship — Nora Felt, $200; scholarship — Sylvie Kaul-Anderson, $200.
Dave Parent, D.V.M., Useless Bay Animal Clinic: Dr. Dave Parent Life Sciences Scholarship — Carly Pate, $500.
Fishin’ Club of Whidbey Island: Memorial Scholarship — Anna Hood, $1,500.
Gabelein Family: Raymond & Eva Mae Gabelein Memorial Scholarship — Joshua Bishop, $500.
Holmes Harbor Rod & Gun Club: scholarship — Kailee Marin, $1,000; scholarship — Caitlin Neil, $1,000; scholarship — Wesley Thorsen, $1,000.
Humphrey Fund: scholarship — Isaac Hall, $1,500.
Kiwanis of South Whidbey: scholarship — Zoe Hensler, $1,000; scholarship — Lennox Bishop, $1,000; scholarship — Caitlin Christensen, $1,000; scholarship — Nora Felt, $1,000; scholarship — Connor McCauley, $1,000.
League of Women Voters of South Whidbey Island: scholarship — Lennox Bishop, $500.
Marine Corps League Detachment 1210: “Let Us Never Forget,” In Honor of Major Megan M. McClung, USMC — Kailee Marin, $500.
Oak Harbor Emblem Club 450: Academic Scholarship — Lennox Bishop, $1,000.
PEO Chapter IH: PEO Elaine Carty and Elsie Knubbe Memorial Scholarship — Carly Pate, $300; PEO Elaine Carty & Elsie Knubbe Memorial Scholarship — Hannah Calderwood, $300.
Robert Knight Family, Bruce and Sharon Knight: Robert Knight Memorial Scholarship — Jhamil Bader-Jarvis, $1,000.
Rotary Club of South Whidbey: Ric Prael Rotary Community Service Scholarship — Joshua Bishop, $2,000; Academic Scholarship — Kailee Marin, $2,000; Academic Scholarship — Robert Jackson Lewis, $2,000; Vocational Scholarship — Jenna Kaik, $1,000.
Skagit-Island Counties Builders Association: scholarship — Annexea Dobson, $1,000; scholarship — Cameron Coupe, $1,000.
Sons of the American Legion Post 141: scholarship — Joshua Bishop, $500; scholarship — Cameron Coupe, $500; scholarship — Lindsey Grimm, $500; scholarship — Kailee Marin, $500; scholarship — Kyle Simchuk, $500; scholarship Guy Sparkman, $500.
Soroptimist International of South Whidbey Island: Violet Richardson Award — Lennox Bishop, $500 to student, $500 to charity of her choice; Mary Broderick “S Club” Scholarship — Chelsey Schultz, $500; Mary Broderick “S Club” Scholarship — Sophia Duccini, $500; Professional Technical Award — Caitlin Neil, $1,000.
South Whidbey Athletic Booster Club: scholarship — Cameron Coupe, $500; scholarship Aly Chapman, $500; scholarship — Guy Sparkman, $500; scholarship — Aaron Curfman, $500; scholarship — Joshua Bishop, $500; scholarship — Audrey Digirolamo, $500; scholarship — Hayley Newman, $500.
South Whidbey Commons: Youth Barista Scholarship — Sean Leisle, $300; Youth Barista Scholarship — Sarah Yeilding, $300.
South Whidbey Education Association: scholarship — Nora Felt, $500.
South Whidbey Garden Club: scholarship — Sylvie Kaul-Anderson, $500.
South Whidbey Home Builders: scholarship — Cameron Coupe, $500; scholarship — Annexea Dobson, $500.
South Whidbey Lions Club: scholarship — Joshua Bishop, $500; scholarship — Kailee Marin, $500.
South Whidbey Youth Soccer Club: scholarship — Connor McCauley, $250; scholarship — Lindsey Grimm, $250.
SWHS Performing Arts Boosters: scholarship — Sylvie Kaul-Anderson, $400; scholarship — Sean Leisle, $400; scholarship — Sophia Duccini, $400.
SWHS PTSA: scholarship — Lennox Bishop, $500; scholarship — Cameron Coupe, $500.
Useless Bay Golf & Country Club: Overcoming Adversity Scholarship — Robert J. Barker, $1,500; Overcoming Adversity Scholarship – Lennox Bishop, $1,500; Overcoming Adversity Scholarship — Christian Justus, $1,500.
Whidbey Audubon Society: Conservation Scholarship — Carrin Romain-McErlane, $750.
Whidbey Island Fair Association: scholarship — Annexea Dobson, $500.
Whidbey Island Jazz Society: scholarship — Sylvie Kaul-Anderson, $1,000; scholarship — Sean Leisle, $1,000.
Whidbey Watershed Stewards: “Lori” Scholarship — Anna Hood, $1,000; Whidbey Watershed Stewards Scholarship — Sylvie Kaul-Anderson, $500.
Windermere Real Estate/South Whidbey: scholarship — Lennox Bishop, $500; scholarship — Robert J. Lewis, $500; scholarship — Carly Pate, $500; scholarship — Joshua Bishop, $500.