Falcons earn 6 firsts at sub-district / Track

South Whidbey won six events at the sub-district 1A track championships May 10 and 12 at Sultan High School.

As a team, the Falcon boys finished second and the girls third in he eight-school meet. King’s won the boys meet with 176.5 points; South Whidbey scored 126. King’s also won the girls meet, edging Meridian (148.5) and the Falcons (144).

The top four competitors in each sub-district event automatically qualified for the bi-district meet which is Thursday and Saturday, May 17 and 19, at King’s. Others may earn at-large berths.

Senior Sophia Nielsen collected three of South Whidbey’s wins at the sub-district (100 hurdles, 15.26; long jump, 16-03.5; triple jump, 34-09.25).

Elizabeth Donnelly was the 800 champion (2:24.58).

Matthew Simmons was involved in both firsts recorded by the boys. He won the 200 (22.96) and the 4×400 relay with Carl Henri Chapman, John Bartel and Kris Dixon (3:30.8).

Other SW results at sub-district

Second, girls: Karyna Hezel, 100, 13.18; Alexandra Kurtz, 400, 1:03.65; Lila McCleary, 300 hurdles, 49.62; Emily Vanberg, javelin, 107-09; 4×100 (Karyna Hezel, Kurtz, Mikayla Hezel, Nielsen), 51.55; 4×400 (Kurtz, McCleary, Grace Complita, Donnelly), 4:16.31.

Second, boys: Simmons, 100, 11.41; Max Dodd, 400, 54.32; Callahan Yale, 800, 2:03.22; Dixon, 300 hurdles, 40.49; Isaiah Gonzales, high jump, 6; 4×100 (Dixon, Simmons, Chapman, Bartel), 44.81.

Third, girls: Mattason Straub, 100, 13.18; long jump, 15-05.25; Karyna Hezel, 200, 27.31; Kaia Swegler Richmond, 1,600, 5:22.45; 3,200, 11:58.84; 4×200 (Straub, McCleary, Karyna Hezel, Kurtz), 1:48.55.

Third, boys: Bartel, 200, 23.62; Larsen Christiansen, 300 hurdles, 42.52; Romey Rohde, pole vault, 12-06; Cameron Jensen, long jump, 19-09.5.

Fourth, girls: Complita, 400, 1:04.08.

Fourth, boys: Dixon, 110 hurdles, 15.9; Gonzales, triple jump, 40-06.

Fifth, girls: Donnelly, 1,600, 5:30.19; Serena McLain, 100 hurdles, 18.03; Leanne Robbins, pole vault, 8-03;.

Fifth, boys: Yale, 1,600, 4:37.9; Kole Nelson, 110 hurdles, 16.31; Casey Justus, shot put, 37-08.5.

Sixth, boys: Justus, discus, 112-02; Chapman, long jump, 19-03.5.

Seventh, girls: Mikayla Hezel, 100, 13.89.

Seventh, boys: Chapman, 100, 11.85; Micheal Cepowski, 3,200, 10:30.21; Owen Boram, javelin, 136-10.

Eighth, girls: Kelly Murnane, 800, 2:47.3.

Team scores

Girls: King’s 153, Meridian 148.5; South Whidbey 144, Nooksack Valley 89, Lynden Christian 61.5; Cedar Park Christian-Bothell 55, Mount Baker 25, Sultan 15.

Boys: King’s 176.5, South Whidbey 126, Meridian 101.5, Lynden Christian 90, Mount Baker 57, Cedar Park Christian 53, Nooksack Valley 48, Sultan 10.

More in Sports

Falcons near end of regular season / Swimming

South Whidbey High School’s four swimmers who compete with Kamiak participated in… Continue reading

Meeting for prospective basketball officials set

An informational meeting for those considering officiating high school and middle school… Continue reading

South Whidbey whips Wolves 3-0 / Soccer

After dispatching a fired-up Coupeville High School soccer team Monday, Oct. 15,… Continue reading

South Whidbey misses chances in loss to Wolves / Volleyball

Unable to take advantage of its opportunities, the South Whidbey High School… Continue reading

Eastside Prep tops Falcons / Tennis

Eastside Prep avenged a 3-2 loss to the South Whidbey tennis team… Continue reading

Falcons blitz Coupeville in Bucket game / Football

The Bucket is back. The South Whidbey High School football team scored… Continue reading

South Whidbey boys win at King’s / Cross country

The South Whidbey boys finished first and the girls second in a… Continue reading

Falcons race against E-W / Swimming

South Whidbey’s swimmers competed with Kamiak High School against Edmonds-Woodway Thursday, Oct.… Continue reading

Falcons cut down Bear Creek / Tennis

The South Whidbey tennis team beat visiting Bear Creek 4-1 Thursday, Oct.… Continue reading

Most Read