Clinton’s William Dolde runs to second place in the Race the Reserve marathon Saturday. (Photo by Jim Waller/South Whidbey Record)

Clinton’s William Dolde runs to second place in the Race the Reserve marathon Saturday. (Photo by Jim Waller/South Whidbey Record)

Local runners place among leaders in Race the Reserve

South Whidbey runners finished among the leaders at the Race the Reserve Saturday, Aug. 11, in Coupeville.

The Whidbey Island Triathlon, Whidbey Island Marathon and Race the Reserve form a trifecta of island distance events, each representing a portion of the island.

In April, the marathon winds through the backroads of North Whidbey and finishes in Oak Harbor. The triathlon made its way through South Whidbey last month.

The Race the Reserve, which features a marathon, half marathon, marathon relay, 10K and 5K, traverses Ebey’s Landing National Historical Reserve on Central Whidbey.

Saturday, Clinton’s William Dolde placed second in the marathon in 3:29:58.1.

Langley’s Candice Appley finished seventh overall and first among women in 4:27:19.1. David Appleby clocked the same time and took sixth.

Clinton’s Gerard Lopez placed 20th in 7:13:08.

Sean Celli of Black Diamond was the winner of the marathon in the field of 22 with a time of 3:21:20.9.

In the half marathon, Clinton’s John Lovie took 45th out of 86 with a 2:17:16.5. Woodinville’s Piotr Chadovich was first in 1:21:17.9

Clinton’s Brenda Lovie was second among women and eighth overall in the 10K in 54:13.3. Stefon Naquin of Bellingham won the race among 47 contestants in 43:55.5; Heather Blevins of Granbury, Texas, was third and led the women in 45:11.6.

In the 5K, Freeland’s Alicia Bartel was 32nd out of 97 and 11th among women in 31:13.3. Clinton’s Trisha Hallgren placed 38th in 34:12.5, and Clinton’s Barry Fischer took 62nd in 45:06.3.

The 5K winner was William Pearson (no hometown listed) in 20:10.5. Salt Lake City’s Anna Sajer ran first among women and seventh overall in 22:42.8.

Marathon

Top 10: 1, Sean Celli, Black Diamond, 3:32:20.9; 2, William Dolde, Clinton, 3:29:58.1; 3, Kevin McCaffrey, Seattle, 3:51:37.2; 4, Jay Jones, Oak Harbor, 3:55:06.9; 5, Andrew Bowes, Bothell, 4:13:28.2; 6, David Appleby, Langley, 4:27:19.1; 7, Candice Appleby, Langley, 4:27:19.1; 8, Christopher Miller, Moscow, Idaho, 4:29:24.5; 9, Bobbi Scott, Chapin, S.C., 4:48:40.4; 10, Chuck Davis, Chapin, S.C., 4:48:443.2.

Half marathon

Top 10: 1, Piotr Chadovich, Woodinville, 1:21:17.9; 2, Avery Geisbuhler, Bowling Green, Ohio, 1:32:52; 3, Ryan Stueber, Auburn, 1:34:24.5; 4, Daniel Trombly, Perrysburg, Ohio, 1:42:49.7; 5, Kevin Mcfeely, San Jose, 1:35:17.1; 6, Rich Frazier, Oak Harbor, 1:38:14.3; 7, James Steller, Coupeville, 1:39:13.8; 8, Evan Bush, Bellingham, 1:42:02.1; 9, Jay Stringer, Seattle, 1:42:16.6; 10, Tim Brooks, Oak Harbor, 1:43:13.1.

10K

Top 10: 1, Stefon Naquin, Bellingham, 43:55.5; 2, Jaymes Chuderski, Bothell, 44:06.3; 3, Heather Blevins, Granbury, Texas, 45:11.6; 4, Anthony Prater, Oak Harbor, 49:19.8; 5, Kurt Juengling, Renton, 49:41.1; 6, Ralph Gamble, 51:10.1; 7, Joe Porras, Ferndale, 53:01.8; 8, Brenda Lovie, Clinton, 45:13.3; 9, William Joyette, Brooklyn, N.Y., 54:23.1; 10, Joseph Sadoski, Seattle, 54:51.8.

5K

Top 10: 1, William Pearson, 20:10.5; 2, Dawson d’Almeida, Coupeville, 21:21.7; 3, Charles Arndt, Coupeville, 21:48.3; 4, Neil Rixe, Langley, 21:51; 5, Sam Wynn, Coupeville, 21:57.8; 6, David Wintermeyer, Seattle, 22:09.5; 7, Anna Sajer, Salt Lake City, 22:42.8; 8, Jesse Jones, 22:51.9; 9, Aidan Wilson, Coupeville, 22:55.5; 10, Roy Gordon, Coupeville, 23:19.6.

More in Sports

Falcons ready to get started

South Whidbey High School winter athletic teams are about to begin competition.… Continue reading

Sign-ups under way for youth basketball

Registration is open for the upcoming South Whidbey Park and Recreation District… Continue reading

Former Falcons continue athletic careers in college

Several South Whidbey High School graduates are continuing their athletic careers by… Continue reading

South Whidbey athletes receive letters, team awards

South Whidbey High School wrapped up the fall sports season by awarding… Continue reading

Lynch finishes 13th at state meet / Swimming

For South Whidbey High School sophomore Ashley Lynch, 13 isn’t an unlucky… Continue reading

South Whidbey athletes collect all-league honors

South Whidbey High School made a strong impression on the North Sound… Continue reading

Lynch qualifies for state meet / Swimming

Ashley Lynch will represent South Whidbey High School at the state swim… Continue reading

Falcons fall 1 match short of state tournament / Volleyball

After blanking the Northwest School 3-0 Saturday, Nov. 3, in the bi-district… Continue reading

Falcon boys finish 11th, girls 12th at state meet / Cross country

The South Whidbey High School girls cross country team “had a great… Continue reading

Most Read