Track and field Falcons shine in first home meet in 3 years

  • Tue Apr 7th, 2015 9:55pm
  • Sports

Zoe Tapert sails over the high jump bar April 2.

South Whidbey’s first home track and field meet in three years was a strong showing for the home-field Falcons.

Running on a newly surfaced track, a bright orange-red that replaced the worn and torn black, South Whidbey’s boys narrowly edged Archbishop Murphy for first place April 2. The Falcon girls finished in second place out of four teams: Archbishop Murphy, Granite Falls, Coupeville and South Whidbey.

Six boys events and four girls events were won by Falcons.

Leading the boys’ efforts were Tanner Lobdell, a junior who won the 200 and 400-meter races; senior Truman Hood in the mile; sophomore Jack Nielsen in the 110-meter hurdles; junior Kobe Saephan in the discus; and junior Kyle Chambers in the long jump.

South Whidbey’s girls were paced by freshman Elizabeth Donnelly in the 400; Sophia Nielsen in the 100-meter hurdles; Kristen Schuster in the discus; and Morgan Davis in the javelin.

On Saturday, the Falcons traveled west to Poulsbo for the Lil’ Norway Invitational at North Kitsap High School. South Whidbey’s girls team finished in third place out of 15 teams, while the boys placed eighth.

Facing more competition, South Whidbey mustered two first-place finishes. Donnelly won the 1,600-meter race in 5:20.57, and Schuster claimed the title in the discus, throwing 102 feet, 11 inches.

Lil’ Norway Invitational

South Whidbey girls

100 meter — 4. Bailey Forsyth, 13.47, 10. Anna Leski, 14.15.

200 meter — 3. Bailey Forsyth, 27.68. 7. Mikayla Hezel, 29.47.

400 meter — 8. Carmen Colar, 70.59.

800 meter — 5. Elizabeth Donnelly, 2:36.51, 9. Kinsey Eager, 2:46.49.

1,600 meter — 1. Elizabeth Donnelly, 5:20.57.

100-meter hurdles — 5. Allie Vanbenschoten, 18.93.

300-meter hurdles — 3. Allie Vanbenschoten, 50.78.

400-meter relay — 4. Mikayla Hezel, Samantha Baldwin, Bailey Forsyth, Anna Leski, 4:41.78.

1,600-meter relay — 5. Carmen Colar, Elizabeth Donnelly, Samantha Baldwin, Kinsey Eager, 4:41.78.

Shot put — 10, Kristen Schuster, 25-1 3/4, 12. Morgan Davis, 24-7 3/4.

Discus — 1. Kristen Schuster, 102-11, 13. Morgan Davis, 72-10.

Javelin — 4. Morgan Davis, 86-05, 9. Kristen Schuster, 74-5.

Long jump — 12. Samantha Mutschler, 12-3 1/4.

Triple jump — 13. Samantha Mutschler, 24-11.

South Whidbey boys

100 meter — 23. Kyle Chambers, 13.62, 24. Kelly Chambers, 13.68.

200 meter — 2. Tanner Lobdell, 23.41, 13. Cameron Lobdell, 25.48.

400 meter — Tanner Lobdell, 51.49, 9. Cameron Lobdell.

800 meter — 5. Cole Zink, 2:05.29, 10. Evan Mellish, 2:19.59.

1,600 meter — 10. Joseph Ballestrasse, 5:38.98.

3,200 meter — 6. Collin Burns, 11:39.59.

1,600-meter relay — 4. Cameron Lobdell, Tanner Lobdell, Cole Zink, Evan Mellish, 3:40.94.

Discus — 11. Chandler Hagglund, 96-2.

Javelin — 13. Chandler Hagglund, 111-8, 17. Josh McElhinny, 101-1.

Pole vault — 10. Josh McElhinny 7-6, 11. Romey Rohde, 7.

Long jump — 12. Kyle Chambers, 16-11 1/4, 14. Kelly Chambers 16-7 1/2.

Triple jump — 7. Kyle Chambers, 34-8 1/4, 8. Kelly Chambers 34-8.