Langley’s Kristi Eager bikes by Seattle’s Andrew Harbert during the Whidbey Island Triathlon last weekend.	(Photo by Jim Waller/South Whidbey Record)

Langley’s Kristi Eager bikes by Seattle’s Andrew Harbert during the Whidbey Island Triathlon last weekend. (Photo by Jim Waller/South Whidbey Record)

Whidbey runners dominate triathlon

The winners’ podium at the 22nd annual Whidbey Island Triathlon Saturday, July 28, in Langley featured a heavy dose of island athletes.

The sprint triathlon included a half-mile swim, 19.5-mile bike ride and a 3.8-mile run.

Oak Harbor’s Seth Grisham, 33, Naval Air Station Whidbey Island’s Heather Ireland, 27, Oak Harbor’s Jason Wood, 41, and Langley’s Brandon Henry, 63, finished 1-3-4-6 overall and all placed first in his or her division.

In the relay competition, Clinton’s OK Go and Langley’s Flat Rock Aesthetic Team went 1-2.

In all, 192 individuals and 18 relay teams completed the course.

Grisham won the overall title with a time of 1:41:48.

Ireland led all females in 1:43.12.

OK Go crossed the finish line in 1:32.13.

Overall Results

Top 10 overall: 1, Seth Grisham, Oak Harbor, 1:41.48; 2, Tyler Free, Seattle, 1:42:19; 3, Heather Ireland, Anacortes, 1:43:12; 4, Jason Wood, Oak Harbor, 1:43.:57; 5, Pat Burns, Portland, 1:45:57; 6, Brandon Henry, Langley, 1:46:16; 7, Jenni Bertapelle, Portland, 1:46:18; 8, Carmen Grisham, Oak Harbor, 1:46:30; 9, Marina Stoermer, Seattle, 1:46.51; 10, Dave Peters, Seattle, 1:47.29.

Top 10 males: 1, Seth Grisham, Oak Harbor, 1:41.48; 2, Tyler Free, Seattle, 1:42:19; 4, Jason Wood, Oak Harbor, 1:43.:57; 5, Pat Burns, Portland, 1:45:57; 6, Brandon Henry, Langley, 1:46:16; 10, Dave Peters, Seattle, 1:47.29; 11, Cameron Chew, Shoreline, 1:47:41; 12, Duwayne Olson, Rainier, 1:48:46; 13, Cole Zink, Damascus, 1:48:53; 14, Kevin Williamson, Bellingham, 1:49:23.

Top 10 females: 3, Heather Ireland, Anacortes, 1:43:12; 7, Jenni Bertapelle, Portland, 1:46:18; 8, Carmen Grisham, Oak Harbor, 1:46:30; 9, Marina Stoermer, Seattle, 1:46.51; 18, Ashlyn Sloane, Sammamish, 1:52.04; 24, Leslie Eisen, Portland, 1:53:54; 29, Taylor Chapman, Everett, 1:56:14; 30, Katherine Burns, Portland, 1:56:24; 31, Ives Hot, Seattle, 1:51:07; 32, Christina Bromme, Coupeville, 1:57:21.

Top five relays: 1, OK Go, mixed, Clinton, 1:32:13; 2, Flot Rock Aesthetic Team, mixed, Langley, 1:43:34; 3, Dirt Boys, Portland, male, 1:43:34; 4, Team Gnarwhals, Freeland, mixed, 1:45:47; 5, Tri Whidbey, San Luis Obispo, mixed, 1:56:04.

Whidbey Island Finishers

In each category below, the winner is listed first followed by Whidbey Island competitors.

U19 females: 1 (18th overall), Ashlyn Stone, Sammamish, 1:52:04; 3 (73), Riley Borden, Coupeville, 2:11.

25-29 males: 1 (21), Ryan McGinty, Seattle, 1:53:09; 6 (63), Aharon Pacholke, Oak Harbor, 2:07.28; 7 (80), Nathan Ross, Oak Harbor, 2:13:08.

25-29 females: 1 (3), Heather Ireland, Anacortes, 1:43:12; 2 (8), Carmen Grisham, Oak Harbor, 1:46:30; 12 (104), Lyna Nichols, Freeland, 2:21:46; 19 (165), Cortni Thrasher, Coupeville, 2:48:35.

30-34 males: 1 (1), Seth Grisham, Oak Harbor, 1:41:48.

35-39 males: 1 (2), Tyler Free, Seattle, 1:42:19; 3 (44), Greg Hensrude, Greenbank, 1:59:57; 4 (45), Timothy Nigro, Oak Harbor, 2:00:9; 6 (96), Hans Jangaard, Freeland, 2:18:02.

40-44 males: 1 (4), Jason Wood, Oak Harbor, 1:43:57.

40-44 females: 1 (7), Jenni Bertapelle, Portland, 1:46.18; 12 (185), Summer Ewart, Freeland, 3:16:18.

45-49 males: 1 (22), Chad Brumbaugh, Bothell, 1:53:20; 2 (26), Joel Liefke, Langley, 1:54:07; 4 (46), Seth Walther, Coupeville, 2:00:39.

45-49 females: 1 (55), Kristi Eager, Langley, 2:04:31.

50-54 males: 1 (12), Duwayne Olson, Rainier, 1:48:46; 4 (40), George Henny, Langley, 1:58:51; 6 (70), Michael Payne, Langley, 2:09:44.

55-59 females: 1 (42), Brenda Lovie, Clinton, 1:58:53; 2 (123), Mary Louise Harris, Freeland, 2:29:25.

60-64 males: 1 (6), Brandon Henry, Langley, 1:46:16; 2 (17), Bob Thorne, Langley, 1:51:37.

60-64 females: 1 (32), Christina Bromme, Coupeville, 1:57:21; 4 (136), Colleen Newman, Freeland, 2:33:52.

65-69 males: 1 (52), Patrick Hogan, Gig Harbor, 2:02:31; 2 (149), Stephen Lusk, Langley, 2:38:24.

65-69 females: 1 (107), Sandi Lusk, Langley, 2:23:11; 2 (163), Catherine Foote, Clinton, 2:45:39.

King Salmon (optional division for men over 200 pounds): 1 (10), Dave Peters, Seattle, 1:47:29; 2, (16), Aaron Racicot, Langley, 1:50:36.

Relay Results

Female RU99: 1 (8), The Tri-Hards, Langley, 2:05:42; 2 (11), Happy Goats, Langley, 2:13:52.

Male RU99: 1, Dirt Boys, Portland, 1:43:52; 2 (6), Team Disappointment, Freeland, 1:56:22; 3 (17), Team Carter, Clinton, 2:32:25.

Male R200+: 1 (14), Keepin’ On, Freeland, 2:27:42.

Mixed RU99: 1 (2), Flat Rock Aesthetic Team, Langley, 1:43:34.

Mixed R99-149: 1 (1), OK Go, Clinton, 1:32:13; 2 (4), Team Gnarwhals, Freeland, 1:45:47; 5 (9), Keepin’ Up with the Kids, Langley, 2:08:06.

Overall winner Seth Grisham of Oak Harbor begins the bike portion of the triathlon Saturday. (Photo by Jim Waller/South Whidbey Record)

Overall winner Seth Grisham of Oak Harbor begins the bike portion of the triathlon Saturday. (Photo by Jim Waller/South Whidbey Record)

Heather Ireland, who is stationed at Naval Air Station Whidbey Island, runs to first place among women at Saturday’s triathlon. (Photo by Jim Waller/South Whidbey Record)

Heather Ireland, who is stationed at Naval Air Station Whidbey Island, runs to first place among women at Saturday’s triathlon. (Photo by Jim Waller/South Whidbey Record)

More in Sports

South Whidbey athletes receive letters, team awards

South Whidbey High School wrapped up the fall sports season by awarding… Continue reading

Lynch finishes 13th at state meet / Swimming

For South Whidbey High School sophomore Ashley Lynch, 13 isn’t an unlucky… Continue reading

South Whidbey athletes collect all-league honors

South Whidbey High School made a strong impression on the North Sound… Continue reading

Falcon boys finish 11th, girls 12th at state meet / Cross country

The South Whidbey High School girls cross country team “had a great… Continue reading

Falcons fall 1 match short of state tournament / Volleyball

After blanking the Northwest School 3-0 Saturday, Nov. 3, in the bi-district… Continue reading

Lynch qualifies for state meet / Swimming

Ashley Lynch will represent South Whidbey High School at the state swim… Continue reading

Solid season ends with playoff loss / Football

Who would of thought two years ago that the South Whidbey High… Continue reading

Drye helps revive Falcon soccer program

From her perch as the only four-year member of the South Whidbey… Continue reading

Trojans end South Whidbey’s season / Soccer

Meridian eliminated the South Whidbey High School soccer team from the bi-district… Continue reading

Update: Falcons earn spot in bi-district tournament / Volleyball

The South Whidbey volleyball team got the win it needed the most… Continue reading

South Whidbey edges Bush at bi-district / Soccer

Keeping its hopes alive for a second-consecutive trip to the state tournament,… Continue reading

South Whidbey 1 win from bi-district berth / Volleyball

After splitting a pair of matches on the first day of the… Continue reading