Lake Smith was named the Cascade Conference’s Defensiver Soccer Player of the Year this spring. (Photo by Matt Simms)

Lake Smith was named the Cascade Conference’s Defensiver Soccer Player of the Year this spring. (Photo by Matt Simms)

South Whidbey athletes receive letters, awards

South Whidbey High School wrapped up the 2018 spring sports season by handing out varsity letters and awards at recent team banquets.

Baseball

Coach: Tom Fallon.

Record: 9-11; 4th in Cascade Conference (6-9), 5th in district.

Senior lettermen: Taylor Brown, Hunter Bova, Cameron Middlebrook and Kade Petty.

Junior: Kody Newman.

Sophomores: Alex Black, Aidyn Frederick, Drew Fry, Dex Jokinen, Ethan Petty, Carson Wrightson and Nick Young.

Freshmen: Brent Batchelor, Ben Lind and Luke Rookstool.

Team awards: Fry, Offensive Most Valuable Player; Newman, Defensive Most Valuable Player; Jokinen, Bulldog Award; Lind, Team-first Award; Middlebrook, Team-first Award; Black, Go Hard Hustle Award; Ethan Petty, Most Improved; Brown, Communicator Award.

League honors: Fallon, Coach of the Year; Ethan Petty, first-team pitcher; Black, first-team outfielder; Batchelor, second-team pitcher; Newman, second-team infielder; Brown, second-team outfielder; Young, honorable mention utility; Fry, honorable mention infielder; Rookstool, honorable mention infielder.

Boys Golf

Coach: Steve Jones.

Record: 9th in state.

Lettermen: Soren Bratrude, Brent DeWolf, Gabe Jacobson-Ross, Noah Ratcliff, Dane Saxton, Ryan Wenzek.

Managers: Jimbo Kleparek, Ryder Mulcahy.

Team awards: Wenzek, Most Valuable Player; DeWolf, Most Improved; Jacobson-Ross, Coach’s Award; Bratrude, Rookie Award.

League honors: Wenzek, first team; Jacobson-Ross, second team; DeWolf, third team.

State qualifiers: Wenzek, 23rd; Jacobson-Ross, 31st.

Girls Golf

Coach: Garth Heggenes.

Record: 1st in Cascade Conference tournament; 1st in bi-district; 4th in state.

Senior letter winner: Kolby Heggenes.

Juniors: Emma Leggett and Alyssa Ludtke.

Freshmen: Tori Schuller and Olivia Varga.

Team awards: Schuller, Coaches’ Award; Varga, Most Improved.

League honors: Heggenes, first team (Most Valuable Player); Leggett, first team; Ludtke, second team.

State qualifiers: Heggenes, 3rd; Leggett, 23rd; Ludtke, 57th.

Softball

Coach: Heather Collins.

Record: (12-13); 4th in Cascade Conference (7-8), 3rd in district; 13th in state.

Letter winners: Shelby Campbell, Mackenzee Collins, Alexa Johnson, Jordan Kelley, Myah Majestic, Ari Marshall, Rebekah Merrow, Makenna Morley, Bella Northrup, Sophia Olsson, Lexi Starets-Foote, Melody Wilkie and Natalie Wilmoth.

Team awards: Collins, Most Valuable Player, Captain; Northrup, Most Inspirational, Captain; Majestic, Captain; Olsson, Most Improved; Marshall, Most Improved; Campbell, Most Improved; Wilmoth, Coaches’ Award.

League honors: Collins, first team (Defensive Player of the Year); Marshall, first team; Wilkie, second team.

Soccer

Coach: Emerson Robbins.

Record: 12-7-2; fourth in the Cascade Conference (6-5-1), 1st in district, 2nd in bi-district, 5th in state.

Senior lettermen: Hayden Armos, Silas Batiste, Ari Rohan and Lake Smith.

Juniors: Graham Colar, Nevin Daniels, Julian Inches, Michael Lux, Elijah Waldron, and Cormac Workman.

Sophomores: Andrew Curtis and Joey Lane.

Freshmen: Taylor Daniels, Rowan Dickerson, Aidan Donnelly, Reilly McVay, Aidan O’Brien and Thomas Simms.

Team awards: None presented.

League honors: Robbins, Coach of the Year; Smith, Defensive Player of the Year; Lux, first-team forward (led league in scoring, 20 goals); Colar, first-team midfielder (15 goals, 7 assists); Batiste, first-team midfielder (8 goals, 8 assists); Rohan, first-team defender; Inches, first-team goalkeeper.

Tennis

Coaches: Jennifer Gochanour, Bess Windecker-Nelson.

Record: 10-2; 1st in Cascade Conference; 3rd in state.

Senior letter winners: Ally Lynch and Robynn Maciel.

Juniors: Erin Brewer, Farriss Jokinen, Lynda Moran, Ainsley Nelson, Elizabeth Simmons and Mary Zisette.

Sophomores: McKenna Kelley, Alison Papritz, Jenna Pfeiffer, Ashley Ricketts and Oliana Stange.

Team awards: Lynch, Captain; Maciel, Captain; Zisette, Falcon Award; Papritz, Hustle Award; Pfeiffer, Most Improved.

League honors: Cascade Conference does not give league honors in tennis. Papritz and Zisette were district and bi-district doubles champions. Jokinen and Nelson were second in district doubles.

State qualifiers: Papritz/Zisette, 2nd in doubles.

Track

Coach: Mark Eager.

Record: Boys — 2nd in Cascade Conference, 2nd in sub-district, 2nd in district, 12th in state.

Girls — 2nd in Cascade Conference, 3rd in sub-district, 3rd in district, 10th in state.

Senior letter winners: Nora Anastasi, Larsen Christiansen, Elizabeth Donnelly, Liam Henry, Mikayla Hezel, Sophia Nielsen and Romey Rohde.

Juniors: John Bartel, Owen Boram, Grace Complita, Kris Dixon, Max Dodd, Maddy Drye, Cameron Jensen, Casey Justus, Olivia Karlov, Alexandra Kurtz, Laura Moran, Matthew Simmons, Caden Spear and Callahan Yale.

Sophomores: Sam Baesler, Michael Cepowski, Dylan Davis, Mallory Drye, Issiah Gonzales, Karyna Hezel, Arthur Kinata, Tyler King, Sam Martin, Lila McCleary, Kole Nelson, Mya Pratt, Billy Rankin, Mattason Straub, Emily Vanberg and Camille Young.

Freshmen: Carl Henri Chapman, Rachel Harder, Brady Hezel, Serena McLain, Kelly Murnane, Kaia Swegler Richmond, Leanne Robbins and Cooper Ullmann.

Team awards: Cepowski, Most Improved; Christiansen, Most Inspirational; Complita, Most Improved; Dodd, Coaches’ Award; Maddy Drye, Coaches’ Award; Mallory Drye, Coaches’ Award; Gonzales, Most Improved; Karyna Hezel, Coaches’ Award; Mikayla Hezel, Coaches’ Award; Kurtz, Most Inspirational; McCleary, Coaches’ Award; Nielsen, Most Valuable; Rohde, Coaches’ Award; Simmons, Most Valuable; Vanberg, Coaches’ Award.

League honors: Boys — Simmons, first team (200, 400), second team (100); 4×100 relay (Simmons, Dixon, Chapman, Bartel), first team; Dixon, first team (110 hurdles), second team (300 hurdles); 4×400 (Bartel, Chapman, Yale, Dodd), first team; Owen Boram, first team (javelin); Gonzales, second team (high jump); Jensen, second team (long jump).

Girls: Nielsen, first team (100 hurdles, triple jump), second team (long jump); Donnelly, first team (800); Vanberg, first team (javelin); Karyna Hezel, second team (100); Kaia Swegler Richmond, second team (1,600, 3,200); 4×100 relay (Karyna Hezel, Kurtz, Mikayla Hezel, Nielsen), second team; 4×400 (Donnelly, McCleary, Complita, Drye), second team.

State qualifiers: Boys — Simmons (6th, 100; 8th, 200); Dodd (17th, 400); Yale (13th, 800); Dixon (4th, 300 hurdles; 7th, 110 hurdles); Gonzales (8th, triple jump; 15th, high jump); Rohde (7th, pole vault); 4×100 (6th; Dixon, Simmons, Chapman, Bartel); 4×400 (13th; Bartel, Chapman, Dodd, Dixon).

Girls — Nielsen (1st, long jump; 5th, triple jump, 8th, 100 hurdles); Straub (8th, 100); Donnelly (7th, 800); McCleary (10th, 300 hurdles); Vanberg (16th, javelin); 4×200 (5th; Straub, Kurtz, McCleary, Karyna Hezel); 4×100 (8th, Karyna Hezel, Kurtz, Mikayla Hezel, Nielsen); 4×400 (12th; Kurtz, Complita, McCleary, Donnelly).

Kolby Heggenes earned the league’s Most Valuable Player honor in girls golf for 2018. (Photo by John Fisken)

Kolby Heggenes earned the league’s Most Valuable Player honor in girls golf for 2018. (Photo by John Fisken)

More in Sports

Photo by John Fisken
Coupeville volleyball won against Mount Vernon Christian 3-0 on Sept. 14. Schools are hoping more people sign up to become referees because almost all sports are facing a shortage of officials.
School sports need more refs to step up to the plate

High school sports are back in full swing, but a lack of qualified referees could spell trouble.

football
#9 is Will Rankin, senior.
Fall sports return, with some changes

Traditional fall school sports are already underway after two nontraditional school years.

Kaia Swegler Richmond, center, shows off her gold alongside second-place finisher Corinn Brewer, right, and third-place finisher McKenzi Popper. (Photo provided by Karen Swegler)
South Whidbey High School grad wins gold medal at Junior Olympics

Kaia Swegler Richmond ran the two-kilometer women’s steeplechase with a time of 7:26.14.

Photo provided
Junior Caitlin Sullivan tees off at the Emerald Sound Conference Championships May 12.
Falcon girls place third in Emerald Sound Conference

The competition, which took place on the Coyote Course, had a total of 18 holes and a par of 72.

Photo by Matt Simms
South Whidbey vs. Sultan at Waterman Field May 11, 2021
Midfielder and senior Aidan O’Brien,  No. 3, works his way up the right side in the first half against a defending midfielder from Sultan.
Sultan vs. South Whidbey

Photo by Matt Simms. South Whidbey High School midfielder and senior Aidan… Continue reading

Photo by Shawn O’Connor
Wildcats finish season with program best

The Oak Harbor High School sailing team will take a month off before starting their summer season.

The South Whidbey boys team, from left to right include Aidan O’Brien, Cooper Ullman, Aidan Donnelly, Thomas Simms and Reilly McVay. Photo by Matt Simms.
Falcons cross country make history with state win

It was the first time the SWHS boys cross country team finished in first place at the state meet.

Members of the Oak Harbor High School Sailing team are, from left to right: Top row, coach Shawn O’Connor, Liam Chapman (‘22), Ryan Metz (‘22), Ben Servatius (‘22), Thomas Buys (‘22), Andrew Buys (‘21). Bottom row, Emelia Boilek (‘22), Anna Servatius (‘24), Allison Bailey (‘23), Shelby Lang (‘23). Photo by Denise Buys
Wildcat sailors 6th in championships

The Wildcats will continue their season with a North Sound fleet race scrimmage next Saturday.

The Wildcat sailors competed against the Ballard Beavers Saturday. Although the Oak Harbor team suffered their only loss of the season against Ballard, the team is headed to Olympia next weekend to compete for a chance to advance to the National Championships. Photo by Shawn O’Connor.
Wildcat sailors compete in Olympia next weekend

The team is looking for a chance to compete for the National Championships.

Wildcat Sailing Club
Riding a wave of wins

Wildcat sailing team maintains its perfect win record

Photo by Matt Simms
‘Scarves Up’ soccer tradition that in this case was done in honor of fallen teammate and friend Taylor Daniels. The scarves were specially made in tribute to Taylor and are inscribed with his name and jersey number and the saying ‘Forever a Falcon’. They were given to Taylor’s mother by Coach Fuss and to the rest of Taylor’s extended family by the players who then raised them over their heads in the ‘Scarves Up’ pregame tradition for a moment of silence to honor Taylor’s memory.
Scarves Up

Photo by Matt Simms Before Wednesday’s soccer match against Sultan, the South… Continue reading

Oak Harbor High School’s sailing team continued its winning ways Saturday with a victory against the Sehome Mariners. Photo by Shawn O’Connor
Oak Harbor Wildcat sailing team racks up wins against Bellingham, Sehome

The Oak Harbor Wildcats sailing team continued its perfect season this past weekend.