Lakewood wins head-to-head meet

  • Tue Apr 21st, 2015 10:21pm
  • Sports

Lakewood won a Cascade Conference track and field meet against South Whidbey on April 16 in Langley.

South Whidbey collected 12 first-place finishes across the boys and girls competitions.

South Whidbey boys

100 meter – 2. Tanner Lobdell, 11.42; 6. Brandon Chapman, 12.27; 9. Nash McCarroll, 12.50; 12. Jared Goss, 12.64; 14. Kyle Chambers, 12.80; 15. Cameron Hall, 12.87; 18. Kelly Chambers, 12.95; 21. Seth Daley, 13.48; 23. Nathan Larson, 14.09.

200 meter – 2. Tanner Lobdell, 23.09; 7. Cameron Lobdell, 25.60; 9. Jared Goss, 25.86; 11. Nash McCarroll, 25.87; 15. Seth Daley, 27.76; 16. Nathan Larson, 28.21.

400 meter – 1. Cole Zink, 53.70; 2. Cameron Lobdell, 55.30; 3. Truman Hood, 56.40.

800 meter – 3. Evan Mellish, 2:11.41; 5. Joe Davies, 3:05.10.

1,600 meter – 3. Collin Burns, 5:13.47; 4. Cory Ackerman, 5:17.51.

3,200 meter – 1. Cole Zink, 10:40.82; 3. Truman Hood, 11:29.32; 4. Collin Burns, 11:38.99.

110-meter hurdles – 3. Jack Nielsen, 17.28; 5. Madison Evans, 21.33.

300-meter hurdles – 5. Madison Evans, 51.13.

1,600-meter relay – 2. Cameron Lobdell, Tanner Lobdell, Cole Zink, Truman Hood, 3:49.14; 4. Brandon Chapman, Evan Mellish, Jared Goss, Nash McCarroll, 3:55.54; 6. Seth Daley, Nathan Larson, Seth Schille, Cory Ackerman, 4:14.44.

Shot put – 6. Chase Barthlett, 37-08.75; 7. Chandler Hagglund, 37-06;

9. Angus Jones, 36-02.25; 10. Maverick Christensen, 34-07.75; 11. Josh Lancaster, 33-09.50; 16. Kobe Saephan, 28-09.25; 17. Thomas Rasmussen, 28-04; 18. Trevor Turpen, 27-01.25; 20. Logan Boswell, 24-07.25.

Discus – 2. Angus Jones, 116-07; 3. Chandler Hagglund, 104-04; 4. Kobe Saephan, 102-02; 7. Chase Barthlett, 97-01; 9. Maverick Christensen, 95-11; 14. Josh Lancaster, 81-09; 17. Thomas Rasmussen, 70-10; 18. Romey Rohde, 63-02; 20. Trevor Turpen, 55-00.

Javelin – 4. Maverick Christensen, 117-01; 5. Josh McElhinny, 117-00; 11. Chase Barthlett, 104-02; 14. Chandler Hagglund, 98-08; 15. Thomas Rasmussen, 98-02; 21. Logan Boswell, 91-06; 23. Kobe Saephan, 86-05;

24. Jack Nielsen, 83-11; 27. Romey Rohde, 63-10.

High jump – 1. Tanner Lobdell, 5-05; 4. Lewis Pope, 5-02;

Pole vault – 1. Romey Rohde, 8-00; 2. Josh McElhinny, 8-00.

Long jump – 2. Kyle Chambers, 18-03.75; 4. Kelly Chambers, 15-09.

Triple jump – 1. Kyle Chambers, 35-09; 2. Kelly Chambers, 33-01.

South Whidbey girls

100 – 2. Mikayla Hezel, 13.74; 3. Samantha Baldwin, 13.94; 4. Reilly McDonald, 13.98; 5. Carmen Colar, 14.35; 6. Zoe Tapert, 14.44; 7. Emma Anastasi, 14.52; 8. June Bright, 14.68; 9. Aubrey Martin, 15.52; 10. Samantha Mutschler, 15.54; 11. Bailey Marsh, 15.84; 13. Lila Stach, 17.90.

200 – 4. Mikayla Hezel, 28.70; 5. Reilly McDonald, 29.60; 6. Carmen Colar, 30.03; 7. Megan Drake, 30.12; 8. Zoe Tapert, 30.37; 9. June Bright, 31.04; 10. Aubrey Martin, 31.24.

400 – 2. Bailey Marsh, 1:12.42.

800 – 4. Kinsey Eager, 2:48.30; 5. Kylie DeMers, 3:28.58.

1,600 – 1. Elizabeth Donnelly, 5:41.98; 2. Mallorie Mitchem, 5:55.61; 4. Adah Barenburg, 6:45.97.

3,200 1. Mallorie Mitchem, 12:55.85.

100-meter hurdles – 1. Sophia Nielsen, 17.21; 3. Allie Vanbenschoten, 18.18.

300-meter hurdles – 2. Allie Vanbenschoten, 49.99; 4. Sophia Nielsen, 53.60.

800-meter relay – 2. Mikayla Hezel, Reilly McDonald, Samantha Baldwin, Megan Drake, 1:54.43.

1,600-meter relay – 2. Sophia Nielsen, Elizabeth Donnelly, Allie Vanbenschoten, Megan Drake, 4:38.42.

Shot put – 3. Morgan Davis, 25-07; 4. Mikayla Elfrank, 25-05; 5. Makeda Browne, 23-10; 6. Gwyneth Spross-Ramsay, 21-00.50.

Discus – 1. Hailey Simchuk, 87-10; 2. Kristen Schuster, 87-10; 5. Morgan Davis, 78-03; 7. Mikayla Elfrank, 68-04; 8. Makeda Browne, 63-02; 11. Aubrey Martin, 53-01; 12. Gwyneth Spross-Ramsay, 42-10.

Javelin – 1. Mikayla Elfrank, 98-08; 4. Morgan Davis, 85-08; 6. Hailey Simchuk, 80-07; 9. Kristen Schuster, 78-04; 13. Alexis Parrick, 50-07.

High jump – 1. Zoe Tapert, 4-04; 2. Megan Drake, 4-04; 3. Allie Vanbenschoten, 4-00.

Pole vault – 2. Lilly Kaiser-Schmidt, 7-00; 4. Emma Anastasi, 6-00; 4. Emma Barker, 6-00.

Long jump – 2. Lilly Kaiser-Schmidt, 13-09; 3. Emma Barker, 12-11; 4. Samantha Mutschler, 12-05.50; 5. Alexis Parrick, 11-06.25; 6. Lila Stach, 10-04.

Triple jump – 1. Samantha Mutschler, 26-09.50; 2. Emma Barker, 26-00.