The North Sound Conference selected Isabelle Wood, left, for first team in girls basketball. (Photo by John Fisken)

The North Sound Conference selected Isabelle Wood, left, for first team in girls basketball. (Photo by John Fisken)

Falcons receive league honors, letters and team awards

Nine South Whidbey High School basketball players received North Sound Conference postseason honors.

Senior Carson Wrightson and junior Sterling Patton were first-team selections for the boys, while senior teammates Dexter Jokinen, Levi Buck and Nick Young were all honorable mention.

For the Falcon girls, freshman Isabelle Wood was named to the first team, while senior Kayla Knauer and juniors Emma Hodson and Ella Wood were honorable mention. Hodson also received the sportsmanship award.

No conference honors were announced in wrestling; however, junior Drew Aposhyan was sub-regional champion. Seniors Dayton Birchfield and Aiden Coleman were also the top North Sound Conference finishers in their weight classes at the sub-regional meet.

Girls Basketball

Coach: Jeff Hanson.

Record: 9-13; 3-6 in North Sound Conference, fourth place.

Senior letter winners: Arianna Briggs, Kayla Knauer.

Juniors: Sami Daly, Emma Hodson, Ella Wood.

Sophomore: Mary Moss.

Freshmen: Hadley Eager, Liz Haines, Madi Knauer, Nikki Murnane, Zoe West, Simone White, Isabell Wood.

Team awards: Rachel Harder, Comeback Player of the Year.

Boys Basketball

Coach: Greg Turcott.

Record: 16-8; 7-3, second in North Sound Conference.

Senior lettermen: Levi Buck, Dexter Jokinen, Kole Nelson, Carson Wrightson, Nicholas Young.

Juniors: Cody Eager, Brady Hezel, Sterling Patton, Luke Rookstool.

Sophomore: Jacob Ng.

Team awards: Wrightson, Most Valuable Player; Jokinen, Most Inspirational; Patton, Most Improved; Nelson, Coaches’ Award; Ng, Coaches’ Award; Buck, Captain; Young, Captain.

Wrestling

Coach: Robbie Bozin.

Record: 1-8.

Senior lettermen: Dayton Birchfield, Aiden Coleman, Dylan Davis, Nicole Helseth, Cameron Martin, Sawyer Mauk.

Juniors: Drew Aposhyan, Kaidyn Brinks, Caleb McArthur, Justin Moberly, Magnus Nyberg.

State participants: Davis, fourth, 285 pounds; Aposhyan, 126; Coleman, 182.

Sterling Patton was named to the North Sound Conference first team in boys basketball. (Photo by John Fisken)

Sterling Patton was named to the North Sound Conference first team in boys basketball. (Photo by John Fisken)